RSLH ry | Yhdistys | Tapahtumakalenteri

RSLH - Rauman Seudun Lintuharrastajat ry

Tapahtumakalenteri

RSLH toivottaa kaikki kiinnostuneet tervetulleiksi tapahtumiimme! HUOM! Kokoontumispaikkana on syksystä 2019 alkaen Kuovin nuorisotalo (Kuovinkuja 4), jos ei toisin mainita.

2020

Kevätkausi

1.12.2019 – 29.2.2020 Talvikisa. Järjestyksessään 15. koko talven kestävä lintukisa, joka haastaa retkeilemään vuoden hiljaisimpinakin kuukausina. Kisan säännöt ja osallistumisohjeet löydät kotisivujen Kisat-osiosta. Ei ennakkoilmoittautumista, kisan purku maaliskuun Lintuillassa.

Su 5.1. Lintuilta klo 18 Kuovin nuorisotalolla. Illan kuvaesityksen pitää rengastaja Ari Rantamäki aiheenaan ”Lehtopöllön elämää”. Kahvitarjoilu.

La 25.1. Pihabongaustapahtuma ja talipallotelinepaja. Tervetuloa klo 11-13 havainnoimaan talvilintuja yhdistyksen ruokinnalle Seminaarin puutarhalle (Satamakatu 5, Rauma) ja askartelemaan oma talipalloteline! Telineen materiaalimaksu 5e, sis. talipallot. Lisäksi myynnissä irtotalipalloja. Mehutarjoilu.

Su 2.2. Lintuilta klo 18 Kuovin nuorisotalolla. Illan kuvaesityksen aihe selviää pian! Kahvitarjoilu.

Su 1.3. Lintuilta klo 18 Kuovin nuorisotalolla. Illan ohjelmassa ovat sääntömääräinen kevätkokous, kuvaesitys ja Talvikisan
purku. Illan kuvaesityksen aihe selviää pian! Kahvitarjoilu.

Maaliskuussa pöllöretki yhdessä SLL Rauman seudun kanssa. Seuraa yhdistyksen tiedotusta; retken ajankohta määräytyy pöllöjen soidinaktiivisuuden mukaan!

La 4.4. Optiikkaesittely Maanpäässä. Optiikka-asiantuntija Mikko Kataja (Fotofennica) esittelee klo 16-19 erilaisia lintuharrastukseen soveltuvia kiikareita ja kaukoputkia Maanpäännokassa (Laituritie 90, Rauma). Alueella on nuotiopaikkoja ja lyhyt luontopolku.

Su 5.4. Peltolintupäivä Kodiksamissa. Tervetuloa tutustumaan peltolintuihin Kodiksamin kylätalolle (Kodiksamintie 403, Rauma)! Ohjelmana Markus Pihan esitelmä uhanalaisesta peltosirkusta, sekä hanhi- ja peltolinturetki läheisille peltoaukeille. Tapahtuman tarkempi aikataulu ja muut tiedot ilmoitetaan täällä hyvissä ajoin ennen tapahtumaa!

 

Tästä pääset katsomaan menneitä tapahtumia.

 

 

www-sivut: Waumedia